Kategoriat
Politiikka

Ministeri Grahn-Laasonen ehdottaa siirtämistä

~marionette~Creative Commons License The Wandering Faun
(ETELÄRANTA) Tuore ympäristöministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok/mtk) esittää uusimmassa ehdotuksessaan siirtämistä. Siirtämisen lisäksi Grahn-Laasonen kehottaa vakavasti harkitsemaan lykkäämistä, viivyttämistä, pöytäämistä ja lopuksi tekemistä niin kuin etujärjestöt käskivät.
Grahn-Laasonen on tähän mennessä ministerinpestinsä aikana jo siirtänyt muun muassa kelloa, vastuuta, painoa jalalta toiselle sekä valtaa ei-parlamentaarisille toimijoille.
Ministeri on puolustanut linjaansa halulla etsiä vapaaehtoisuuteen perustuvia malleja koska käskettiin.

Kategoriat
Kotimaa Kulttuuri Muut lehdet

Lehti ottaa käyttöön muksuluurin

FEC Railroad DrawbridgeCreative Commons License Phillip Pessar
(KANSSAS IPANEMAAN) Oletko aina nauttinut Lehden lukemisesta verkossa, mutta pitänyt sitä liian halpana? Onko pankkitililläsi riittävästi rahaa siihen, että saisit erityiskohtelun verottajalta laittomien liechtensteinilaisten veronkiertojärjestelyjen paljastuttua? Lähetitkö jo Lehden toimituksen poste restanteen luottokorttisi tunnuslukuineen?
Jos vastasit kyllä vähintään yhteen kysymykseen, olet etsimämme henkilö ja vain rajoittuneesti oikeustoimikelpoinen. Samizdat-konserni nimittäin pyrkii parantamaan kannattavuuttaan ottamalla käyttöön monien muiden mediajättien tavoin muksuluurin.
”Uskomme, että muksuluurin ottaminen käyttöön tuo konsernille vuosittain lisätuloja jopa kuusipuusiviisipiisikaksipaksikasipasikasipasikolmedolmejanelkkukelkku euroa”, toteaa Samizdatin operational publishing manager, maitovalas Keiko.
Ensimmäinen muksuluurin takana oleva juttu on julkaistu yhdessä Long Playn kanssa. Aiemmin Lehti on tehnyt konserniyhteistyötä muun muassa Pohjalaisen, City-lehden ja Helsingin Sanomain kanssa.
Mahdollisuutesi maksaa Lehden verkkosisällöstä löytyy Long Playn sivuilta.

Kategoriat
Politiikka

Kokoomus vaatii sisäelinten toiminnan sääntelyn purkamista

untitledCreative Commons License Joshua Ganderson
(POSLIINIPUHELIN) Kokoomus esittää, että jatkossa suomalaisen yhteiskunnan sääntelyn purkaminen ulotetaan myös ihmisten sisäelinten toimintoihin. Julkilausuman mukaan Suomi ei enää selviä kansainvälisessä kilpailussa, mikäli sisäelinten toiminta noudattaa ylhäältä päin annettuja, joustamattomia sääntöjä.
”On aivan selvää, että ilman uudenlaista proaktiivista dynamiikkaa me emme pärjää innovaatiokilpailussa ruotsalaisten kanssa”, sanoi pääministeri Alexander Stubb ja paskoi housuihinsa.
Myös muu kokoomuksen ministeriryhmä oli samoilla linjoilla.
”Tarvitaan uudenlaisia rohkeita avauksia sisäelinten reguloinnin purkamisessa, jotta — anteeksi, taisin juuri laskea alleni — suomalainen hyvinvointiyhteiskunta pysyy jatkossakin elinkelpoisena”, sanoi elinkeinoministeri Jan Vapaavuori.
”Tämä avaa mahdollisuuksia yksityiselle sektorille hoitaa kustannustehokkaammin ne tehtävät, jotka ennen ovat olleet sympaattisen ja parasympaattisen hermoston byrokraattisessa kuristusotteessa”, sanoi ympäristöministeri Sanni Grahn-Laasonen ja lisäsi: ”FFFRAAAAAAAAPRÖÖÖÖÖÖÖÖT!”

Kategoriat
Kotimaa Paavi Politiikka

Soinin ja Räsäsen lauantai alkoi yllättävän tavallisesti

Stepford - Depth of Field in Second Life 07Creative Commons License ▓▒░ TORLEY ░▒▓
(ESPOO/RIIHIMÄKI) Timo Soinin lauantai alkoi pelottavan tavallisesti. Perussuomalaisten puheenjohtaja oli illalla mennyt sänkyyn pettyneenä eduskunnan päätökseen hyväksyä tasa-arvoinen avioliittolaki, mutta viidentoista minuutin kieriskelyn jälkeen Soinin naispuolinen aviopuoliso kuitenkin kuuli tutun kuorsauksen.
Herätessään harmaaseen aamuun Soini tunsi lievää levottomuutta, sillä päivä tuntui samanlaiselta kuin lauantait yleensä. Hän haki varovaisesti aamun lehdet postilaatikolta, mutta ei havainnut outoa liikehdintää. Hän kurkkasi myös roskapöntön taakse, mutta sieltä löytyi rietastelun sijaan ainoastaan puoliksi syöty lihapiirakka. Aamupalaongelman ratkeaminenkaan ei saanut puoluejohtajan mieltä rauhoittumaan.
Samaan aikaan Riihimäellä kristillisdemokraattien puoluejohtaja Päivi Räsänen oli suorittamassa aamutoimiaan. Hänen virtsansa oli tutun läpikuultavaa, eikä vessan ikkunasta näkynyt revennyttä taivasta vaan naapurin Volvo. Paiseet ja paarmat loistivat poissaolollaan.
Aamukahvilla istuessaan Räsänen luuli kuulevansa ääntä pihalta ja kiiruhti ovelle, mutta ulkona ei näkynyt mitään. Sisäministeri palasi pöytään, mutta heti istuutumisen jälkeen hän ryntäsi takaisin etuovelle. Pihalla näkyi vain kuusiaita, jota Räsänen tuijotti hetken.
”No nyt ihan varmana kuulin homonstelun ääniä”, Räsänen sanoi miespuoliselle aviopuolisolleen pettyneenä palattuaan sisälle.
Lauantain kääntyessä iltapäivään Räsäsen ja Soinin päivät jatkuivat tavalliseen tapaansa. Taivaalla liiteli naurulokki etsien syötävää. Hiljainen tuulenvire heilutteli pihapajun katkennutta oksaa.
 

Kategoriat
Kotimaa Politiikka

Saarakkala lukitsi itsensä uimahallin pukuhuoneeseen

Locker room with lonely lab coatCreative Commons License Jean-Etienne Minh-Duy Poirrier
(KURIKKA) Tasa-arvoisen avioliittolain hyväksyminen sai kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkalan juoksemaan eduskunnasta suoraan uimahallin pukuhuoneeseen ja lukitsemaan oven. Aiemmin Saarakkala on ympäröinyt itsensä lähinnä vanhoillisilla ennakkoluuloilla ja Timo Soinin letkautusten halvoilla kopioilla.
Pukuhuoneessa Saarakkala luki ääneen vanhoja blogimerkintöjään rauhoittaakseen itseään.
”Homoista siis tulee eräänlaisia vapaamatkustajia tässä suhteessa, mikäli homoseksuaalisuus rinnastetaan heteroseksuaalisuuteen. Toistaiseksi homoseksuaalisuutta ei ole verrattu heteroseksuaalisuuteen eli vallitsevan lainsäädännön, jossa homopareilla ei ole samoja oikeuksia kuin heteropareilla, on voitu katsoa ikään kuin jollakin tavalla perustelevan tilannetta, jossa homoseksuaalit voivat mennä sinne pukukoppiin, jota käyvät sitä sukupuolta edustavat henkilöt, joista homoseksuaali henkilö on potentiaalisesti kiinnostunut”, sikiöasennossa itseään lohduttanut Saarakkala mumisi.
Kansanedustaja kieltäytyi päästämästä pukuhuoneeseen ketään, joka ei pystyisi todistamaan heteroseksuaalisuuttaan. Saarakkalan mukaan seksuaalisuuden voi todentaa hieromalla toisen miehen esinahkaa rauhallista tahtia edestakaisin ja mittaamalla sen jälkeen erektion kovuutta kielellä. Liian kova penis kertoo homoseksuaalisista taipumuksista, kun puolestaan liian löysä osoittaa riittävän mieskunnon puutetta. Sopivan jäykkä elin puolestaan on juuri passeli.
”On tavallaan siis ajateltu, etteivät homoseksuaalit olisi samalla tavalla kiinnostuneita samasta sukupuolesta kuin heterot vastakkaisesta, sillä eihän homoseksuaaleilla ole samoja oikeuksiakaan, koska homoseksuaalisuuden perimmäinen luonne on tulkittu erilaiseksi kuin heteroseksuaalisuuden eli ne eivät ole yhteismitallisia keskenään. Tämä on siis se ajatusrakennelma, joka vallitsevan tilanteen taustalla on ja tästä kertoo historia. Homoseksuaalit on luokiteltu sairaiksi vuoteen 1981 asti eli homoseksuaalisuus poistettiin tuolloin tautiluokituksesta”, Saarakkala jatkoi itsensä siteeraamista.
Saarakkalalle tuli yllätyksenä, että hän lukitsi itsensä Yrjönkadun uimahallin miesten pukuhuoneeseen.
”Timo, auta.”

Kategoriat
Kotimaa Politiikka

Tuli ja tulikivi odottavat vielä suuren valiokunnan päätöstä

ApocalypseCreative Commons License Prairie Kittin
(SOAR) Eduskunnan päätös hyväksyä tasa-arvoinen avioliittolaki on kiihdyttänyt liikettä Suomen rajojen ulkopuolella. Vaalimaan ja Nuijamaan raja-asemilla rekkajonossa odottelevat Tuli ja Tulikivi eivät kuitenkaan vielä sada ihmisten niskaan.
”Odotellaan tässä nyt vielä suuren valiokunnan päätös ja mahdollinen toinen eduskuntakäsittely. Mutta jos siellä ei meno muutu, niin koko ilta tulee”, kaksikko lupaa.
Tummaan pukuun ja mustiin aurinkolaseihin pukeutunut kaksikko kertoo olevansa Jumalan asialla. Sisäministeriö arvioi Suomen ainoiksi turvallisiksi paikoiksi jääkiekon SM-liigajoukkueiden pukukopit ja Kurikan uimahallin miesten pukuhuoneen.
 
 
 

Kategoriat
Politiikka Talous

Lähteet: Wincapita harkitsee Talvivaaran ostoa

The Waste LandCreative Commons License Marketa
(KAILAJÄRVI) Talvivaaran kaivokselle on löytymässä omistaja, kertovat luotettavat lähteet pohjavesialueelta. Vahvistamattomien tietojen mukaan sijoituspalveluyhtiö Wincapita on ilmoittautunut varteenotettavaksi jatkajaksi kaivostoiminnalle.
Wincapitan edustajien mukaan yhteistyö olisi johdonmukaista, koska molemmat yhtiöt ovat joutuneet epäreilun ajojahdin kohteeksi julkisuudessa.
”Aivan samoin kuin Wincapitan perustajat joutuivat salakavalan juonen uhriksi juuri kun he olivat löytämässä nuoruudenlähteen Eldoradon salaisesta laaksosta, on myös Talvivaara langennut ilkeän ja häikäilemättömän median, median, median, median ja median saaliiksi sinä kohtalokkaana yönä juuri kun Excalibur-miekka, roima yhteisöverotuotto ja mukava lisäys kauppataseeseen olivat aivan heidän ulottuvillaan”, kertoo yhtiön vanhempi kapybara Klas Resan.
Resan huomauttaa, että media on muun muassa aiheuttanut Sotkamon seudulle tavanomaista tavanomaisempia sateita jo vuosikymmenten ajan, myrkyttänyt herkullisen näköisen omenan, estänyt liuotuskasojen toiminnan esittämällä epäilyjä niiden toiminnasta, viilannut värttinää ja vittuillut Jymyn lukkarille.
”On täysin kohtuutonta, että herkkien, kasvuiässä olevien ja identiteetistään epävarmojen liuotuskasojen itsetuntoa tällä tavoin valtakunnan päälehtiä myöten kyseenalaistetaan. Eikö kukaan ajattele lapsia?” Resan pohtii.
Wincapitan lisäksi Talvivaarasta kiinnostuneita yhtiöitä ovat muun muassa Union Carbide, Valco sekä Etelämeren kauppakomppania.

Kategoriat
Kotimaa Politiikka

Tampereen delfiinit aiotaan siirtää eläkkeelle kaupunginvaltuustoon

Dolphin EncounterCreative Commons License Ste Elmore
(NÄSI) Kiista Tampereen delfinaarion kohtalosta on ratkeamassa. Salhojankadun pubista saatujen tietojen mukaan runsaasti kannatusta ympäri koko maata on saanut kompromissiratkaisu, jossa delfinaario suljetaan, ja vielä elossa olevat delfiinit sijoitetaan eläkkeelle Tampereen valtuustosaliin, jossa ne hoitavat vanhuuspäiviensä ajan myös kaupunginvaltuuston tehtäviä.
Ratkaisu perustuu Harvardin yliopiston häiriökäyttäytymistieteellisen laitoksen laajaan analyysiin, jossa verrattiin delfiinien ja Tampereen valtuuston päätöksenteko- ja kommunikaatiotaitoja. Tutkimusjohtaja Mats Ibarin mukaan ilmeni, että näiden kahden ryhmän välillä ei ole yhtään pirkanmaalaisen äänestäjän havaintokyvyn ylittävää eroavaisuutta, lukuunottamatta delfiinien ylivoimaista nopeutta vedessä ja toisaalta valtuuston kykyä niellä kokonaisia silakoita.
Ibar kertoo, että vaihto-operaatio säästäisi huomattavasti kaupunkilaisten verorahoja ja vähentäisi merkittävässä määrin varsinaisen valtuuston toiminnan hämmästelemisestä aiheutuvia aivoverenvuotoja uudella sote-uudistuksen mukaisella erityisvastuualueella.
Lehden keräämien tietojen mukaan Tampereen esimerkin innoittamia synergiahankkeita on vireillä useissa muissakin kunnissa. Esimerkiksi Kittilässä harkitaan kunnanhallituksen korvaamista kansiollisella rikosilmoituslomakkeita. Lisäksi delfiini Veeran kuolleille poikasille on laajasti kysyntää kuntakonsernien luottamusvirkoihin.
Ibarin ryhmän analyysi on julkaistu tiedelehdessä The Proceedings of Mää ja Tapparan Miäs.

Kategoriat
Kotimaa Talous

Paikallinen mies syyttää byrokratiaa erektio-ongelmistaan

Tinfoil hatCreative Commons License Henri Bergius
(KORSNÄS) Siuntiolainen paikallinen mies Stig Uppslag moittii suomalaisen byrokratian menneen jo liian pitkälle. Jo useana aamuna herätessään Uppslag on huomannut peniksensä olevan täysin velttona, vaikka tavallisesti aamuisin häntä on tervehtänyt peitonkulman alta pilkistävä pirtsakka erektio.
Uppslag syyttää ahdingostaan byrokratiaa, Eviraa, Valviraa, virkamiehiä, byrokratiaa ja byrokratiaa sekä puuskahtaa Suomen muuttuneen Pohjois-Koreaksi, DDR:ksi, Kekkosslovakiaksi, Neuvostoliitoksi, Oy Suomi ab:ksi tai jotain muuta ihastuttavan nokkelaa, joka keräsi Facebook-päivityksessä äsken ainakin 44 peukkua.
”Päivän byrokraatti -palkinto sille jonka takia ei kulli seiso”, Uppslag sanoo tuohtuneena.
Hän muistuttaa byrokratian aiheuttaneen hänelle jo vuosien ajan haittaa. Kesällä hän löi vasaralla sormeen, viime keskiviikkona hän potkaisi epähuomiossa varpaan kipeästi senkin reunaan ja yhtenä iltana vaimo sanoi aika pahasti kun hän saapui tuntitolkulla myöhässä pubista. Ulosteessa oli taannoin verta.
”Suomi on ihan hästäk byroslavia”, Uppslag paheksuu. Hänen murheensa ovat saaneet laajaa julkisuutta kaikissa kotimaisissa viestimissä viime päivinä.

Kategoriat
Kotimaa Politiikka Talous

Jörö, Nuhanenä ja Unelias pohtivat Talvivaaran hankintaa

Garden dwarfsCreative Commons License Crinklecrankle.com
(SOTKAMO) Konkurssiin ajautunut Talvivaaran kaivosyhtiö on herättänyt runsaasti kiinnostusta ulkomaisissa sijoittajissa ja yhtiöissä. Lehden saamien tietojen mukaan kaivoksen toiminnan jatkamista pohtivat muun muassa sellaiset alan tunnetut toimijat kuten Balrog, Fred C. Dobbs sekä Jörön, Nuhanenän ja Uneliaan muodostama konsortio.
Neuvottelut kaivoksen rahoitusaseman turvaamisesta ovat työ- ja elinkeinoministeriön mukaan loppusuoralla, ja jos heittäsit vielä pari euroa, niin päästäs bussilla Malmille.
Kansainvälisten toimijoiden mahdollinen tulo on kuitenkin herättänyt huolia siitä, pystyvätkö ne ottamaan huomioon toiminnan paikalliset erityispiirteet ja huolehtimaan yhtiön jo sovituista velvoitteista.
”On muistettava, että suomalaisessa metalli- ja kaivuuteollisuudessa on toiminut tehokas ns. osittain suljettu kierto, jossa Talvivaara on ensin louhinut nikkelin maasta Kainuussa ja valuttanut päästönsä lähivesiin, jonka jälkeen metalli on kuljetettu Norilsk Nickelille, joka puolestaan valuttaa sen Kokemäenjokeen”, huomauttaa ministeriön palkintovirkamies Jussi Hullujussi.
Yhtenä kaivoksen rasitteena on pidetty sen alueelle kertyneitä valtavia ylimääräisiä vesimassoja, mutta ministeriön mukaan ne on mahdollista myydä funktionaalisena pullovetenä superfoodin ja paleodieettien harrastajille.
”Toinen vaihtoehto on odottaa seuraavan hallituksen uudistuksia haja-asutusalueiden jätevesiasetukseen, jolloin ne todennäköisesti voidaan laskea tuohon naapurin tontin nurkalle”, arvioi Hullujussi.
Valtio harkitsee myös piensijoittajien tukemiseksi merkittävää Talvivaaran osakkeiden vaihto-ohjelmaa, jossa yhtiön osakkeet voitaisiin vaihtaa 1:1-suhteella tulevan Mannerheim-elokuvan ennakkopääsylippuihin.