Kategoriat
Ulkomaat

Lontoon poliisi ampui 30 ihmistä IRA:n aseidenlaskutilaisuudessa

(LONTOO) Iltapäivällä Lontossa pidetty Irlannin tasavaltalaisarmeijan IRA:n juhlallinen aseidenlaskutilaisuus muuttui verilöylyksi, kun juhlapaikan ohi kulkeneet poliisit arvelivat aseet kädessä kulkeneita IRA:n jäseniä itsemurhaterroristeiksi ja ampuivat heitä kaikkia ”varmuuden vuoksi” päähän.
Syntyneessä tulitaistelussa surmansa sai kaiken kaikkiaan kolmisenkymmentä ihmistä, joista yhdelläkään ei ollut päällään vuodenaikaan nähden paksua takkia. Poliisi pahoittelee tapahtunutta, mutta korostaa, että kiistelty ’shoot-to-kill’-ohjeistus aiotaan yhä pitää voimassa.
”C’mon punk, make my day”, sanoi poliisietsivä Kaasi sikari suupielessä.
”Tää oli tämmönen tuhtimotarina”, kommentoi asian vierestä eräskin eläinlääkäri.

3 vastausta aiheeseen “Lontoon poliisi ampui 30 ihmistä IRA:n aseidenlaskutilaisuudessa”

Saatiinpahan aseet helpommin laskettua, kun (entiset) omistajat eivät olleet jemmaamassa niitä kuka minnekin. Lukumääräkin täsmäsi.

Odotan vain hetkeä, kun Lehti kertoo Lontoon poliisin ampuneen aivokuolleen paavin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Read previous post:
Dementoitunut Jyrki Lumme ei muista lopettaneensa

(NÄÄSCITY) Tamperelaisen jääkiekkojoukkue Ilveksen johto on kauhuissaan, kun yksi seuran pääomistajista, 39-vuotias Jyrki Lumme, ilmestyi täysissä pelivarusteissa seuran jääharjoituksiin alkuviikosta....

Close