Kategoriat
Politiikka Talous

Talouskaaos uhkaa: Markkinoiden näkymätön käsi ei enää tiedä mitä vasen käsi tekee

Hand X-RayCreative Commons License Trace Meek
(CHYDENIUS) Kreikan ja Kiinan talousongelmat ovat syösseet kansainväliset markkinat poikkeustilaan. Lehden haastattelemien pankkiekonomistien mukaan on mahdollista, että finanssimaailma on ajautumassa tilanteeseen, jossa markkinoiden näkymätön käsi ei enää tiedä mitä vasen käsi tekee.
”Ääni on EKP:n ääni, mutta kädet ovat näkymättömät kädet”, pohtii Aasian tilanteeseen erikoistunut korealaisanalyytikko Ban Krotti.
Hälyttävä tilanne on saanut monet sijoitusyhtiöt ja hedge-rahastot varautumaan pahimpaan varsinkin Kreikka-saataviensa suhteen.
”Ei soo ihmises, soon korkeemmas näkymättömäs käres”, totesi tuntemattomana pysyttelevän yhtiön rahoituspäällikkö Mäkilä.
Euroalueen maat Saksa etunenässä ovat uhanneet antaa Kreikalle oikein isän näkymättömästä kädestä, ellei talouden sekasortoa saada kahlittua, mutta toistaiseksi kreikkalaisten vastaus on ollut nuiva. Heidän mukaansa iso osa kansaa elää jo nyt näkymättömästä kädestä suuhun.
”Vedä näkymättömään käteen”, kommentoi Ateenan keskusaukiolta tavoitettu mielenosoittaja.

22 vastausta aiheeseen “Talouskaaos uhkaa: Markkinoiden näkymätön käsi ei enää tiedä mitä vasen käsi tekee”

On se jännä tämä markkinoitten näkymätön käsi, saa kapitalismin toimimaan ja tekee asioita vaikka kukaan ei ole koskaan nähnytkään sitä. Vaikea uskoa sen olemassaoloon koska sen ominaisuudet ovat kuin jumaluuden, mutta kai kapitalismin uskonoppineet osaavat selittää meille epäilijöille. Adam Smith, auta minun epäuskoani!
Näkymätön käsi on kuin taskuvarkaan käsi, vie ihmisiltä rahat niin ettet huomaakaan.

Gravitaation olemassaolo on todistettu, mutta onkos näkymättömän käden? Uskomus mikä uskomus, eikä kansantaloustiede ole eksakti tiede. Englannin kuningatarkin ihmetteli viime talouskriisistä, että miksei sitä osattu ennustaa vaikka maailmassa on niin paljon eteviä taloustieteilijöitä? Harva osasi ennustaa, ja ne olivat ns. toisinajattelija-taloustieteilijöitä.

Me Zakynthos-saaren sokeat voisimme aistia näkymättömän käden paremmin kuin te näkevät. Jatkattehan haittakorvauksen maksamista.

On se jännä tämä markkinoitten näkymätön käsi, saa kapitalismin toimimaan ja tekee asioita vaikka kukaan ei ole koskaan nähnytkään sitä. Vaikea uskoa sen olemassaoloon koska sen ominaisuudet ovat kuin jumaluuden, mutta kai kapitalismin uskonoppineet osaavat selittää meille epäilijöille. Adam Smith, auta minun epäuskoani!
Näkymätön käsi on kuin taskuvarkaan käsi, vie ihmisiltä rahat niin ettet huomaakaan.

Gravitaation olemassaolo on todistettu, mutta onkos näkymättömän käden? Uskomus mikä uskomus, eikä kansantaloustiede ole eksakti tiede. Englannin kuningatarkin ihmetteli viime talouskriisistä, että miksei sitä osattu ennustaa vaikka maailmassa on niin paljon eteviä taloustieteilijöitä? Harva osasi ennustaa, ja ne olivat ns. toisinajattelija-taloustieteilijöitä.

Me Zakynthos-saaren sokeat voisimme aistia näkymättömän käden paremmin kuin te näkevät. Jatkattehan haittakorvauksen maksamista.

Kyllähän kaikkien on viimeistään nyt pakko myöntää, että Pohjois-Korean systeemi on paljon vakaampi.

Kyllähän kaikkien on viimeistään nyt pakko myöntää, että Pohjois-Korean systeemi on paljon vakaampi.

Kaikki on suunniteltua – operaation aloitus siunattiin viimeisimmässä Bilderberg-seuran kokouksessa.

Kaikki on suunniteltua – operaation aloitus siunattiin viimeisimmässä Bilderberg-seuran kokouksessa.

Maailma on vain heijastusta luolani seinällä, ja velkojien puheet kärpästen surinaa korvissani.
Mikä kriisi? Oliiveja kasvaa puissa ja vuohet laiduntavat vuorilla, niin kuin sadan vuoden päästäkin.

Maailma on vain heijastusta luolani seinällä, ja velkojien puheet kärpästen surinaa korvissani.
Mikä kriisi? Oliiveja kasvaa puissa ja vuohet laiduntavat vuorilla, niin kuin sadan vuoden päästäkin.

Meiltä kyllä löytyy porukkaa jotka saavat muilla kuin näköaistilla kontaktin tähän näkymättömään käteen.

Meiltä kyllä löytyy porukkaa jotka saavat muilla kuin näköaistilla kontaktin tähän näkymättömään käteen.

Juuri tulleen tiedon mukaan EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker ja kaikki komissaarit ovat kuolleet. Tämä järkyttävä uutinen on otettu jäsenmaissa vastaan. Jean-Claude Juncker oli tunnettu poliitikko ja Luxemburgin entinen pääministeri. Luxemburg on pieni maa, mutta talouspiireissä tunnettu. Komission ohella kuoli n. 35 miljoonaa eu-kansalaista, kun Atlantilta vyörynyt hyökyaalto mursi Hollannin patovallin ja hukutti niin Alankomaat kuin Belgian ja osan pohjois-Ranskaa seka Saksan lounaisosat. Ja Luxemburgin.

Juuri tulleen tiedon mukaan EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker ja kaikki komissaarit ovat kuolleet. Tämä järkyttävä uutinen on otettu jäsenmaissa vastaan. Jean-Claude Juncker oli tunnettu poliitikko ja Luxemburgin entinen pääministeri. Luxemburg on pieni maa, mutta talouspiireissä tunnettu. Komission ohella kuoli n. 35 miljoonaa eu-kansalaista, kun Atlantilta vyörynyt hyökyaalto mursi Hollannin patovallin ja hukutti niin Alankomaat kuin Belgian ja osan pohjois-Ranskaa seka Saksan lounaisosat. Ja Luxemburgin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Read previous post:
Paikallinen mies ei keksi tarpeeksi nasevaa Twitter-päivitystä Kreikan kriisistä

Anne Marie Peterson (PAIMIO) Lahtelainen paikallinen mies Hans Lankari on joutunut vakavaan julkisuuskriisiin. Hän ei ole lähes vuorokauteen onnistunut keksimään...

Close