(EDUSKUNTA) Väistyvän työministerin Arto Satosen (lol) mahdollisesta Kela-pestistä on noussut myrsky. Satosen pääjohtajaehdokkuus on herättänyt runsaasti keskustelua, koska nimitystä voitaisiin pitää poliittisena. Lisäksi Satosta pidetään asiantuntijapiireissä muun muassa ”ihan vitun toistaitoisena” kyseiseenkin tehtävään.
Kokoomuksen riveistä kritiikki tyrmätään ykskantaan. Puoluetoimiston strategiaosaston pääsihteeri Mikko-Dille Roisto huomauttaa, että kokoomus on kautta vuosien johdonmukaisesti vastustanut muiden puolueiden poliittisia virkanimityksiä.
”Ja mitä ehdokkaan ammattitaitoon tulee, niin eihän hän tiennyt töistäkään yhtään mitään ennen työministerinuraansa ja katsokaa millaista jälkeä on syntynyt!” myhäilee Roisto.
Myös puoluetoveri Jalmari Kehveli puolustaa nimitystä ja muistuttaa, että Satonen toisi raikasta ajattelua Kelan johtoon: koska hän ei ymmärrä sektorista tuon taivaallista, hän voisi välttää vanhakantaisen luutuneen päätöksenteon sudenkuopat.
”Kun Herra antaa viran, hän antaa myös hyvän palkan ja luontoisedut, kuten sanonta kuuluu”, Kehveli vakuuttaa.