1. Folio-Olio Vaadin lisää vihapuheaikaa lue kommentti…

  2. Johan Eihän Minun äänestyslippuihini on aina ilmestynyt kirkkoveneen kuva kuin lue kommentti…

  3. ABB Demarinuoria ei ole pian yhtään, kunhan minut vapautetaan ja nimitetään lue kommentti…

Ota tästä nyt ilmainen Lehti:

28.4.2005 10:48 | Kotimaa

Kokkolassa myös muut oppiaineet uusiksi

(KOKKOLA, KARLEBY) Kokkolan ruotsinkieliset peruskoulut muuttavat opetuksen sisältöjä myös muissa aineissa kuin pitkään kohutussa kielten opetuksessa. Ensimmäisenä muutoksen kouriin joutuvat historia ja kansalaistaito. Myös joitakin aivan uusia kouluaineita on tiedossa. Asiasta päätettiin Kokkolan kaupunginhallituksen kokouksessa myöhään eilen illalla.

Jatkossa historian tunnin nimi muutetaan Kustaa II Aadolfin tekojen muistamisen tunniksi. Tunneilla käsitellään ainoastaan Ruotsin suurvalta-aikaa vuosina 1648-1721. Lehden saamien tietojen mukaan historian opetusta laajennetaan sen jälkeen, kun Ruotsin historia Suuren Pohjan sodan jälkeiseltä ajalta on kirjoitettu uudelleen.

“Joittaki kohta, kohtia, on histuuriasta pakku phoistta, niinku nyt teme Pulttavan taisttelun häppiä”, kommentoi Karlebyn Kuninkaallisen ratsuväkipataljoonan juhlapukuun pukeutunut rehtori Birger Jaarli ja esittelee karttaa, jossa Ruotsi työntyy syvälle Taka-Pommeriin.

Useat uudet oppiaineet vaativat suomen- ja ruotsinkielisten lasten erottamista toisistaan. Esimerkiksi liikuntatunneilla ruotsinkieliset lapset opettelevat ratsuväen johtamista sekä sotataitoja, kun taas suomenkieliset keskittyvät talonpoikaiskapinan kehittämiseen sekä liikkumiseen nälän ja kylmyyden riivaamina. Kansalaistaidon ja elämänkatsomustiedon tunneilla puolestaan opetellaan sääty-yhteiskunnan lainalaisuuksia, sekä ryssien ja paavin-uskoisten vihaamista. Matematiikassa keskitytään veronkeräyksen tehostamiseen ja ruotuväkilaitoksen taloustieteeseen. Biologian tunnilla opitaan erottamaan eri säätyihin ja kieliryhmiin kuuluvat lapset toisistaan frenologian avulla.

“Pois pakko-suomi. Ruotsi on sivistyneistön kieli. Me haluamme antaa lapsille mahdollisuuden valita”, Jaarli järkeilee.

Ei sul mittä kommentti olis?

Lehti också här

Lisää luettavaa Kotimaa (Juttu 675/989)