22.3.2012 13:45 | Kotimaa
Holmlund kieltäytyy räpyttämästä silmiään, koska se puuttuu hallitusohjelmasta

(EDUSKUNTA) Lakivaliokunnan puheenjohtaja Anne Holmlund (kok) on ilmoittanut, ettei hän aio räpäyttää silmiään tällä hallituskaudella, koska asiaa ei ole kirjattu hallitusohjelmaan. Lakivaliokunnan puheenjohtajana toimiva Holmlund pitää toimintaansa johdonmukaisena, sillä hän torjui samalla argumentilla myös tasa-arvoisen avioliittolain käsittelyn.
“Ne ovat molemmat työläitä, monimutkaisia asioita, joilta puuttuu laaja yhteiskunnallinen keskustelu ja joita ei ole määritelty hallitusohjelmasta”, Holmlund sanoo ja pudottaa 3 millilitraa Oxyalia molempiin silmiinsä.
Kansanedustaja Holmlund on pitänyt silmänsä auki viime kesäkuusta, jolloin Kataisen hallitus aloitti toimintansa. Hallitusneuvottelut kestivät poikkeuksellisen pitkään, mikä on asiantuntijoiden mukaan todennäköisin syy sille, että hallitusohjelmaan ei muistettu kirjata mitään ulvilalaisten parlamentaarikoiden silmien räpäyttelystä. Holmlund pitää nykyistä järjestelyä toimivana eikä keksi päteviä syitä käydä muuttamaan sitä.
“Anteeksi mutta voisiko haastattelu päättyä, minulla vähän päätä särkee?” Holmlund sanoo ja tiputtaa silmiinsä 5 millilitraa Visineä.
15 luciain ciriettä
Hienoa että on suoraselkäinen ministeri joka torjuu silmää räpäyttämättä “tasa-arvoisen avioliittolain”. Suvaitsevaisto ja kaikenmaailman käsitetutkijat yrittävät monopolisoida termien semantiikan tulkinnan. Osa ei ole vieläkään hoksannut että Neuvvvostoliitto on romahtanut, ja onhan Suomessa kommunistisia puolueitakin niin monta että kuhunkin riittää keskimäärin 4 jäsentä.
Lukijat arvostavat.
28
14
Kirjapaino Kursiivin tsuppari
22.3.2012 22:45
Pidän pahempana vihreän runotytön ryhtymistä rikkuriksi. Jatkan naimalakkoani, mutta muna se on mullakin mielessä näin pääsiäisen lähestyessä. Suosin kuitenkin kotimaista!
Lukijat arvostavat.
18
7
tumman vihreä mies
22.3.2012 23:52
Hidden due to low comment rating. Click here to see.
Lukijat eivät arvosta.
24
49
Alli Gator
23.3.2012 10:36
Toivottavasti lajineutraalia avioliittolakia seuraa neutraali avioliittolaki. Suhteeni sohvaan on ollut positiivinen aina siitä asti kun avioliitto vaimoon muuttui negatiiviseksi. Tosin epäilen että sohva pettää minua sohvatyynyn kanssa. Ehkä jonain päivänä saadaan ihan vain avioliittolaki.
Lukijat arvostavat.
33
8
Republikaani
23.3.2012 14:21
Minkä takia lajineutraalin liiton voisi sopia vain tietoisten lajien kanssa? Eduskunnastakin on aika paljon porukkaa, jotka ei tietoisuuden tasolle ole päässeet.
En kyllä minäkään, mutta ei siitä tässä sen enempää…
Lukijat arvostavat.
26
4
Erilainen nuori
23.3.2012 15:37
Kansa aukoo silmiään, haukkoo henkeään ja valmistautuu ulkoistamaan edustaja H:n.
Kauheesti eri mieltä olette.
8
5
Kuin muut
25.3.2012 1:29
Ei-tietoisilla lajeilla ei liene omaa tahtoa joka on kuitenkin edellytys avioliiton kaltaisen suhteen solmimiselle. Muunlaisia suhteita voi toki olla, ja tästähän on paljon esimerkkejä niin naaras- ja urospuolisten Homo Sapiens-lajin edustajien kuin kaikenlaisten näiden välimuotojen ja alempien eläinlajien kanssa. Kyky jälkeläisten tuottamiseen on nykyisessä suvaitsevassa ilmapiirissä liian tiukka kriteeri.
Tiedostaminen on taas stallaritermi ja liittyy yhteiskuntaluokkiin ja väistämättömään luokkien väliseen ristiriitaan.
Kauheesti eri mieltä olette.
8
6
Alli Gator
26.3.2012 10:24
Miten sitä avioliittoon asti edes pääsee, kun baareistakin löytyy vain epätietoisia tai tiedottomia lajeja? Selvyys lakiin saadaan sitten, kun saadaan palkattua Jerry Lee Lewis konsultoimaan.
Kauheesti eri mieltä olette.
6
2
Wamibo
26.3.2012 11:49
Varsinkin loppuillasta baarista toki löytyy runsaasti tiedottomassa kunnossa olevia miespuolisia Homo Sapiens-lajin edustajia. Näitä kutsutaan rentuiksi, ja useimmille löytyy helposti vastakkaista sukupuolta edustavia hoivavietin riivaamia pika-pikaa avioliittoon haluavia yksilöitä.
Näillä, samoin kuin tietämättömillä, ei ole mitään tekemistä tietoisen tai ei-tietoisen lajimääritteen kanssa.Kysy vaikka täti-Monica Lewinskyltä.
Lukijat arvostavat.
8
3
Alli Gator
28.3.2012 14:37
Hidden due to low comment rating. Click here to see.
Lukijat eivät arvosta.
2
6
Mr.V
1.4.2012 10:14
Mielipiteenne ovat sekä aivan paskoja, että vääriä.
Lukijat arvostavat.
24
0
Herman Sweinhund
1.4.2012 18:30
Minulta löi nenästä räät ja pääsi pyllystä paukku kun luin tämän mainion ciriotuksenne.
Analyytikko Lauhaketo
11.4.2012 17:08
Lehteen ei taida tulla uutta juttua ennenkuin Holmlund räpäyttää silmiään edes kerran.
Lukijat arvostavat.
11
2
Hihamerkki
12.4.2012 22:13
“Odotamme jännityksellä ensimmäistä Kongon mandrillin ja ihmisen välistä avioliittoa.”
Meinaako joku persu mennä naimisiin?
Kauheesti eri mieltä olette.
15
15
Simo Tonni
15.4.2012 20:43
Kyllä tääkin ämmä räpyttää jos pääsee suoraan tv-lähetykseen!
Bw
16.4.2012 14:15