27.11.2008 18:19 | Kansalaisjournalismi, Ulkomaat
Suomalainen loukkaantui Mumbaissa
Risti loukkaantui välikohtauksessa niin, ettei sanonut loppumatkana mitään. Hän myös kieltäytyi maksamasta ylimääräistä 100 rupiaa (1,59€), koska alunperin oli sovittu 800 rupiasta (12,71€) ja “in Finland we have this thing called reilu meininki”.
Häneen yhteydessä olleiden omaisten mukaan Ristin tila on nyt vakaa. Finnair aikoo edelleen lentää vuoronsa Mumbaihin normaalisti.
(Jutun kansalaistoimitti Kaatuva puu.)
7 luciain ciriettä
Voi ei! Nyt äkkiä komitea pystyyn päättämään hätäavun saamisesta paikalle.
Sivullisille voisi myös jakaa siniristipinssejä isäinmaamme imagon kohottamiseksi.
L-Ron
27.11.2008 18:50
Suomalaislähteiden mukaan Mumbaissa on myös ollut
tulipalo, jossa syntyi savua. Ulkoministeriöstä muistutetaan,
että savun hengittäminen on vaarallista,
sillä se sisältää myrkyllistä häkää.
Makasiinipolttaja
27.11.2008 20:07
Yksikään suomalainen taas ei ole ottanut nokkiinsa Bangkokissa.
Vain pientä narinaa, että yömestat maksavat ym.
-rh
27.11.2008 22:50
En ymmärrä tämän jutun pointtia. Yksi suomalainen vastaa vähintään tuhatta loukkaantunutta intialaista. Vähän isänmaallisuutta nyt hei!
Tuamas
27.11.2008 23:58
Ristille tukea
Vöyrin kunta on päättänyt eilisessä kunnanhallituksensa kokouksessa lahjoittaa omakotitalotontin Mumbaissa loukkaantuneelle Taavetti Urmas Ristille. Päätöksen perusteluissa Ristin todettiin tehneen Vöyriä tunnetuksi maailmalla esimerkillisesti itsensä likoon laittaen.
Ristin tilanne on kerännyt muitakin huolestuneita kautta Suomen maan. Ulkoministeri Alexander Stubbin mukaan hallitus avustaa Ristin kotikunta Vöyriä aloittamalla mittavan moottoritiehankkeen rakentamisen Vöyristä viereisen kunnan rajalle, kirkon ulkomaanapu lahjoittaa tästedes sitä kautta ostetut lehmät Vöyrin kunnan viherinfraa hoitamaan ja MTV3 ilmoitti, että Idols tv-formaatissa saa tällä viikolla Vöyriläisellä puhelinliittymällä tuplaäänet ja vastauksena vieläpä ”hyvät joulut ja uusia uljaita vuosia sulle!” –tekstarin.
Uutisten levittyä maailmalle Vöyri rankattiin ykköseksi New York Times –lehden vuotuisessa Tulevaisuuden Unelmalomakohteet -äänestyksessä. Se ohitti vuosia listaa hallinneet Espoon keskuksen ja Pariisin siirtolaislähiöt.
Päätön
28.11.2008 5:59
Ettei olisi vaan pelkkä Ponzi-huijaus, koko loukkaantuminen
H E X
28.11.2008 15:00
Äärioikeistolaisilla turisteilla on aina suojeluskuntaenkelit mukana.
HiRam
28.11.2008 15:04