1. Republikaani Heräsin aamulla kun joku saamarin ylipirteä juontaja kertoi että miljoonia lue kommentti…

  2. Erilainen nuori Niin. Lapsikaappaus. Poika on viety Suomesta vasten tahtoaan. Missä viipyy lue kommentti…

  3. Republikaani Mihin toimiin suomen hallitus aikoo ryhtyä jotta poika saadaan takaisin lue kommentti…

Ota tästä nyt ilmainen Lehti:

28.10.2008 15:12 | Politiikka

Vaalituloksissa otetaan käyttöön virhemarginaali

(RAJATIETOENATOR) Seuraavista eduskuntavaaleista lähtien Suomessa otetaan käyttöön virhemarginaalit vaalitulosten ilmoittamisessa, kertoo oikeusministeriö. Muutos tulee voimaan yhtäaikaisesti sähköisen äänestämisjärjestelmän käyttöönoton kanssa.

Sähköistä äänestämistä kokeiltiin viime viikonlopun kuntavaaleissa. Oikeusministeriön mukaan tulokset olivat erinomaisia, josta niitä vertaa esimerkiksi neitsyiden uhraamiseen keinona lepytellä tulivuoren jumalia.

“Sähköinen äänestäminen on varma ja virheetön systeemi. Saatujen kokemusten perusteella on päädytty kuitenkin siihen, että jatkossa puolueiden vaalitulokset ja ehdokkaiden äänimäärät ilmoitetaan kahden prosenttiyksikön virhemarginaalin sisällä. Sanoinko jo, että sähköinen äänestäminen on varma ja virheetön systeemi?” kertoi oikeusministeri Tuija Brax.

Uuden järjestelmän termein esimerkiksi viime kuntavaaleissa perussuomalaisten kannatus olisi näin ollen 3,4-7,4 prosenttia, kun keskustan kannatus olisi noin 22-18 prosenttia. Marginaalia pidetään oikeusministeriössä riittävänä demokratian tarpeisiin. Brax, jota taas pidetään lähinnä science fiction -hahmona, muistutti, että sähköinen äänestäminen on varma ja virheetön systeemi.

“Sähköinen äänestäminen on varma ja virheetön systeemi”, Brax sanoi. SDP:n Jutta Urpilainen puolestaan sanoi haluavansa aivan ensiksi kiittää kaikkia äänestäjiä.

6 luciain ciriettä

  1. Tällä hetkellä ongelmana on äänestäjien epäyhteensopivuus sähköisen äänestysjärjestelmän kanssa. Asia korjaantuu seuraaviin eduskuntavaaleihin mennessä, kun otetaan käyttöön sähköiset äänestäjät.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Skynet

    28.10.2008 17:22

  2. 1 h4x0r j00r byx0r.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    T1000

    28.10.2008 17:38

  3. Miehikkälässä Perussuomalaisten kannatuksen lisäyksen selittää erityisesti perusänkyröiden Peran ja Arskan pääseminen putkasta juuri ennen vaalihuoneistojen sulkeutumista.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Pekka

    28.10.2008 20:00

  4. Aivan ensiksi haluan sanoa, että äänestysprosentit nousisivat jos vaalikoneet olisivat kattavat ja nettiäänestys sallittaisiin. Aivan ensiksi kaikki äänestäjät eivät jaksa nostaa persettää penkistä ja aivan ensiksi eivät jaksa selata hikisiä sirppi&vasara-toimituksen mainoslehtisiä, joita postiluukusta satelee vaalien alla. Joten aivan ensiksi Suomen pitäisi ottaa mallia sveitsistä.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Jutta

    28.10.2008 22:33

  5. [...] Myös Lehti uutisoi asiasta. [...]

    Thumb up 0 Thumb down 0

  6. Aivan ensiksi kaikki äänestäjät eivät jaksa nostaa persettää penkistä ..

    Tai äänestelevät tuulipuvussa. Vanhanen ainakin, ja aivan ensiksi haluan sanoa, Jutta myös.

    Se jälkeen haluan sanoa: Silloin ennen, kun isoisäni äidin kirjoittama aloite toi äänioikeuden naisillekin, äänestykseen mentäessä pantiin piruvie pyhävehkeet päälle, niin pyhää se äänen anto oli muinaisella ihmisellä.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    -rh

    29.10.2008 12:58

Lehti också här

Lisää luettavaa Politiikka (Juttu 169/337)