1. Juhana Ääntenkalastaja Kirkkovene äänestää todennäköisemmin Aku Ankkaa kuin toisin lue kommentti…

  2. Wamibo Höpöhöpö, kyllähän vuosi sitte kahvia meni myös, varmaan enemmänki, kun lue kommentti…

  3. Gastronomen Est Omen Miltä Niinistö maistuu? Kaikkien hyvin tiedossa olevien faktojen ja lue kommentti…

Ota tästä nyt ilmainen Lehti:

7.6.2005 13:22 | Talous, Urheilu

Jalkapallo-osaamisesta Suomen seuraava vientihitti

(VIIMEISET 10 MINUUTTIA) Suomi on noussut viime vuosien aikana maailmankartalle etenkin musiikkiviennin uutena vahvana tekijänä, ja menestysreseptiä aiotaan soveltaa myös muille kulttuurin alueille. Uusin aluevaltaus on kotimaisen jalkapallo-osaamisen vienti. Täkäläisten erityistaitojen arvellaan löytävän markkinarakoa kovasti kilpailluilta Keski- ja Etelä-Euroopan markkinoilta.

Kovimmaksi vientihitiksi ennakoidaan Suomen huippuunsa kehittämää “komean tappion” metodia, josta sekä miesten että naisten maajoukkueet ovat viime otteluissaan antaneet hienoja näytteitä.

“Metodina on päästää vastustaja ensin häkellyttävään johtoon parilla komealla omalla mökellyksellä, jonka jälkeen hirmuisen taistelun saattelemana noustaan tasoihin – ja aivan viime minuuteilla annetaan vastustajan sitten voittaa”, selittää jalkapallometodisti Ossi Pallonkäsittelytaito.

Hänen mukaansa suomalaisesta know-how’sta ovat innostuneet etenkin vaikeuksissa kamppailevien seurojen valmentajat, jotka etsivät kuumeisesti keinoa hävitä otteluita niin, että kritiikki omaa toimintaa kohtaan pysyy mahdollisimman vähäisenä.

“Suomi-metodia käyttämällä voivat sekä pelaajat että valmentajat pelin jälkeen laukoa tauotta ‘hyvä yritys’, ‘niin lähellä oltiin’ ja ‘upea nousu’ -tyylisiä kommentteja, ja mediakin keskityy vain voivottelemaan huonoa tuuria”, esittelee Pallonkäsittelytaito.

Eikä tässä vielä kaikki. Suomi pohtii ankarasti myös päävalmentajien viiksimuodin vientinäkymiä.

5 luciain ciriettä

  1. Pari vuotta jaksoi itsesäälin ja -petoksen sekaisesti nauraa tällekin vientituotteelle, mutta nyt vain itkettää.

    Joonas Kolkka Puolustusvoimien komentajaksi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Pekka Ceaucescu

    7.6.2005 17:25

  2. No eihän se neljä-muna ole vielä edes tulkittavissa täydelliseksi flopiksi, vaan:
    (lainaus YLE teksti tv):

    “- Kyllä me tänään hävisimme paremmille.
    Se, että lukemat tulivat näin isoiksi,
    on tietysti ikävää, Muurinen painotti.

    – Hollanti viimeisteli tehokkaasti, ja
    se tuntuu pahalta. Olisimme ansainneet
    varmasti vähän enemmän. Totta kai olen
    pettynyt – meillä oli mahdollisuutemme,
    Muurinen kiteytti tunnelmansa pelistä. “

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Ensio Toisiokäämi

    9.6.2005 10:02

  3. Ensio, saisko tuon vielä kerran?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Saarnion Tumppi

    9.6.2005 14:41

  4. Yleisön pyynnöstä huolimatta jätän postaamatta ao (ja yo) kommentin uudelleen:
    No eihän se neljä-muna ole vielä edes tulkittavissa täydelliseksi flopiksi, vaan:
    (lainaus YLE teksti tv):

    “- Kyllä me tänään hävisimme paremmille.
    Se, että lukemat tulivat näin isoiksi,
    on tietysti ikävää, Muurinen painotti.

    - Hollanti viimeisteli tehokkaasti, ja
    se tuntuu pahalta. Olisimme ansainneet
    varmasti vähän enemmän. Totta kai olen
    pettynyt – meillä oli mahdollisuutemme,
    Muurinen kiteytti tunnelmansa pelistä. “

    Kiitos ja anteeksi, nyt tämä poika lähtee pask…eiku pasifistien teemailtaan.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Ensio Toisiokäämi

    10.6.2005 7:41

  5. Jalkapallo ei ole kulttuuria.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Esko vaan

    14.6.2005 22:43

Lehti också här

Lisää luettavaa Talous, Urheilu (Juttu 299/462)